close
متخصص ارتودنسی
رسانه برتر حجاب و عفاف
بازدید : 6| تاریخ : سه شنبه 12 آبان 1394| نویسنده : مهدی شجاعی | موضوع : ورزش و حجاب ,


 بحث حضور زنان در ورزشگاه ها یکی از بحث برانگیزترین مسایل اجتماعی و از سوژه های داغ خبری این روزها در کشور است. مسئله ای که پیش از این در دولت های نهم و دهم نیز مطرح بود و سبب واکنش های بسیاری در آن زمان شد و حالا با روی کار امدن دولت تدبیر و امید و به گفته خانم مولاوردی در صدر دستور کار دولت قرار گرفته است. شنیدن خبر آزادی حضور زنان برای تماشای مسابقات مردان در میان مردم  بازتاب های متفاوتی داشته است. به نظر عده ای این مسئله می تواند شروعی برای دست یابی زنان به دیگر حقوقی باشد که در نظر آن ها تا به حال پایمال شده است. عده ای حضور در ورزشگاه را مانند حق هسته ای از حقوق مسلم خود می دانند و عده ای دیگر حضور در ورزشگاه را در شان زن مسلمان ایرانی ندانسته و معتقد هستند امروزه زنان ایرانی حقوق دیگری دارند که می بایست در اولویت کارهای دولت قرار گیرد.

اما سوالی که فراتر از تصویب شدن یا نشدن آزادی حضور زنان در ورزشگاه ها مطرح است این است که به راستی چند درصد از زنان ما دغدغه حضور در ورزشگاه ها را دارند و  با تصویب شدن حضور زنان چند درصد از زنان در ورزشگاه ها حاضر می شوند؟؟؟؟ این حق در میان دیگر حقوق زنان تا چه حد وزنه و سنگینی دارد و مطالبه چند درصد از زنان جامعه ما در حال حاضر است؟؟؟ نظر مردم در این ارتباط چیست؟ آزادی حضور زنان در ورزشگاه چه تبعات فرهنگی و اجتماعی به بار خواهد آورد؟ در این مقاله به بررسی برخی از نظرات در این مورد می پردازیم.

 

موافق: حضور در ورزشگاه حق مسلم زنان است  

 

عده ای بر این اعتقاد هستند که زنان به عنوان نیمی از مردم این جامعه و به اندازه مردان حق حضور در مجالس ورزشی و تشویق ورزشکاران مرد را دارند؛ چنانچه خانم شهیندخت مولاوردی _معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده_ حق شرکت در ورزشگاه ها را از مهم ترین حقوق زنان دانست و در اظهارات خود به صراحت به طرفداری از این حق گفت: «حضور زنان در ورزشگاه ها درصدر مطالبات زنان قرار دارد و اگر این امر صورت گیرد برای تشویق نیز برنامه‌هایی در صورت نیاز خواهیم داشت.»

 

حضورزنان در ورزشگاه

 

مخالف: مطالبه و حقوق اصلی امروز زنان ما حضور در ورزشگاه نیست

 

لاله افتخاری نماینده ی از نمایندگان مجلس در این راستا بیان داشت: «در کشور مساله های بسیار مهمی در حوزه ی زنان وجود دارد که باید تمرکز مسئولان و مردم بر روی آن ها گذاشته شود.» او در توصیف این مشکل ها به موضوع هایی نظیر ماده ی ۲۲۷ برنامه ی پنجم توسعه در خصوص سلامت و امنیت کودکان، ماده ی ۲۳۰ در خصوص زنان و خانواده، بحث بیمه ی زنان خانه دار و تاکید رهبری بر توجه به خانه داری به عنوان یک شغل، بحث های مربوط به مرخصی های زایمان خانم ها که قرار بود دولت در خصوص آن اقدام هایی را انجام دهد و بیان داشت: «آنچه گفته می شود معمولا با واقعیت فاصله ی زیادی دارد. ما باید واقعیت ها را مورد توجه قرار دهیم و حالا که از آن ها خبر نداریم نباید وقت خود را برای بررسی این موضوع تلف کنیم.»

حضور زنان در ورزشگاه

همچنین بررسی های آماری نشان می دهد که زنان نسبت به مردان تمایل کمتری برای حضور در ورزشگاه ها را دارند و با این وجود این مسئله نمی تواند یکی از دغدغه های مهم زنان امروز جامعه ایرانی باشد.(۱)

 

موافق: حضور زنان سبب ایجاد انگیزه و شرم مردان است

 

عده ای دیگر نیز معتقد هستند در فرهنگ ایرانی بسیاری از گفتارها و رفتارها که در زمان عدم حضور زنان عادی تلقی می شود در زمان حضور زنان توسط مردان انجام نمی شود و از این مسئله تعبیر به شرم فرهنگی و ارزشی مردان ایرانی یاد می کنند. چنانچه آقای «محمدامین قانعی راد» رییس انجمن جامعه شناسی ایران در اظهارات خود بیان داشت: «ورزش این خاصیت را داراست تا از دل تماشاگران خوب، ورزشکاران خوب را نیز تولید کند. هر جا که خانواده حضور دارد آقایان خود را کنترل و از حرکت هایی که خاصِ محیط های مردانه است اجتناب می کنند. اینکه خانمی دست در دست دختر و پسر کوچک و سایر اعضای خانواده در استادیوم حاضر شود، این محیط را به نوعی کنترل و تلطیف می کند.»

 

مخالف: مسایل غیر اخلاقی در ورزشگاه مانع حضور زنان است

 

حضور زنان در ورزشگاه

 

مطرح کردن این مسئله با توجه به فضای حاکم در ورزشگاه ها بیشتر شبیه یک نظریه است و نیاز به آزمایش دارد چرا که همگان شاهد هستند که متاسفانه در برخی از مسابقات استفاده از برخی الفاظ رکیک بسیار عادی و معمولی شده است، به نحوی که گاهی چند هزار تماشاچی، حتی برای مدتی بیش از چند دقیقه مستهجن ترین کلمات را به کار می برند. آیا به راستی مردان ایرانی در برابر زنان شرم خواهند کرد و شاهد تکرار این مسائل نخواهیم بود؟؟؟ این نظریه در شرایطی مطرح است که نتیجه برخی آمارها نشان می دهد که مهم ترین دلایل مخالفان با حضور زنان در ورزشگاه ها عدم رعایت مسائل اخلاقی از سوی تماشاچیان مرد و نامناسب بودن فضاهای ورزشی است مسئله ای که همگان به آن باور دارند.

◄حجت الاسلام پورمحمدی (وزیر دادگستری دولت یازدهم) در حاشیه‌ اولین نشست نقش رهبران دینی در پیشگیری از خشونت علیه کودکان گفت: «برخی از محیط های ورزشی ما برای جوانان و پسرانمان هم خیلی مطبوع و فرهنگی و سازنده نیست. ما در این جهت باید تلاش کنیم و فکر می‌کنیم حضور بانوان در برخی از این محیط‌ها به تشدید ناهنجاری فرهنگی می‌انجامد نه بهبود و من هم دوست ندارم واقعیت های اجتماعی را پنهان کنم.»

 

حضور زنان در ورزشگاه

 

◄فاطمه رهبر از  نمایندگان اصولگرای مجلس نیز در این ارتباط بیان داشت: «در برخی از ورزشگاه های ما شرایط خاصی وجود دارد و ما قادر نیستیم در مورد همه ی ورزشگاه ها نظری یکسان دهیم. برای مثال در خصوص ورزشگاه های فوتبال، به دلیل بزرگی، زیادی جمعیت، فضای خاص حاکم بر این محیط که معمولا مردانه است، سردادن شعارها و دشنام هایی که شنیدن آن ها شایسته ی خانم ها نیست و …، حضور بانوان در این شرایط به صلاح نیست و من فکر می کنم حتی خود آن ها هم از حضور در این مکان ها اجتناب می کنند. البته درخصوص ورزشگاه های مربوط به ورزش هایی نظیر کشتی، وزنه برداری، شنا و …، حضور خانم ها از نظر شرعی و عرفی به هیچ وجه درست نیست.

 

موافق: حضور در ورزشگاه مخالف با موازین شرع نیست

 

گروه دین و فرهنگ باحجاب/ به اعتقاد برخی حضور زنان در ورزشگاه ها و تماشای مسابقات مردان، مخالف با موازین شرع نبوده و در صورت وجود برخی از موانع، امکان فراهم آوردن برخی از شرایط که مخالف با موازین شرع نباشد وجود دارد.

◄فخرالسادات محتشمی پور که از جمله موافقان حضور زنان در ورزشگاه هاست گفت: «نه تنها با ورود خانم ها به ورزشگاه ها و هر مکان عمومی دیگری مخالف نیستم، بلکه آن را حق طبیعیِ خانم ها می دانم.» و با اشاره به اینکه تا امروز هیچ یک از استدلال های مخالفانِ این ماجرا را منطقی و مطابق با عقل، شرع و عرف جامعه ندیده است، تصریح کرد: «متاسفم که چنین روندهای معیوبی همچنان ادامه دارد و مساله یی سهل و ساده را تا این حد پیچیده و دشوار جلوه می دهند و کشورِ ما را مضحکه ی جهانیان می کنند.»

◄حسام الدین آشنا (مشاور فرهنگی رییس جمهور) با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران توانسته موانع حضور ورزشکاران زن در میادین ورزشی را رفع کند، گفت: می توانیم موانع حضور تماشاگران زن را نیز با حفظ موازین شرعی در ورزشگاه ها برطرف کنیم.

◄همچنین مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری در این ارتباط بیان داشت: «من معتقدم اگر موازین شرعی در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها رعایت شود، ایرادی ندارد. گرچه محیط فرهنگی ورزشگاه‌ها مناسب نیست ولی از نظر شرعی می شود برخی قواعد را رعایت کرد و زمینه را برای حضور بانوان فراهم ساخت.»

 

حضور زنان در ورزشگاه

 

مخالف: طبق نظر بیشتر مراجع حضور زنان در ورزشگاه خلاف موازین شرعی است

 

اظهار نظرهای غیر کارشناسی برخی افراد در ارتباط با تعارض یا عدم تعارض حضور زنان در ورزشگاه ها با قوانین شرع در شرایطی است که علما و مراجع که عالمان حقیقی به قواعد دین هستند، نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند. چنانچه در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد که ایشان خواستار حضور زنان در ورزشگاه ها شدند، آیت‌الله فاضل لنکرانی (رحمت‌الله علیه) در پاسخ به استفتای جمعی از مقلدین، موضوع ورود بانوان به ورزشگاه ها را خلاف موازین شرعی اعلام کردند و از مسئولین خواستند از اموری که موجب خدشه‌دار شدن ارزش‌های اسلامی است اجتناب کنند. در کنار این پاسخ‌، حضرات آیات میرزا جواد تبریزی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی، و بسیاری دیگر از علما، موضع مشابهی گرفتند و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با صدور اطلاعیه‌ای از نظر صریح مراجع عظام تقلید حمایت و پشتیبانی نمود و از رئیس‌جمهور وقت خواست با مشورت با عناصر خبره، دلسوز و آشنا به مبانی اصیل اسلام ناب از صدور چنین دستورات غیرشرعی جلوگیری نماید.

اشکالات علما و مراجع برای مخالفت با ورود بانوان به ورزشگاه ها عمدتاً بر دلایل زیر استوار است:
◄ مساله حرمت نگاه زن به بدن مرد مسلمان
◄ موضوع اختلاط زنان و مردان که مفاسد فراوانی را به دنبال دارد
◄ از بین رفتن ارزش‌های اسلامی، اخلاقی و انسانی
◄ شکسته شدن حیا و از بین رفتن قبح به کارگیری الفاظ و اشعار رکیک
◄ ایجاد هیجانات غیرقابل کنترل که موجب فرو ریختن نظم جامعه می‌شود
◄ سوءاستفاده افراد فرصت طلب و معاند برای از بین بردن امنیت جامعه
و بسیاری دیگر از مفاسد که کارشناسان مربوطه بر آن‌ها اذعان دارند.

 

موافق: شرایط امروز کشور کاملا مناسب حضور زنان است

 

عده ای بر این باور هستند که می توان در شرایط فعلی کشور این کار را شروع کرد؛ چرا که شروع هر فعالیت مسائل مربوط به خود را دارد و در ادامه می توان مشکلات و موانع ایجاد شده را در ضمن آن حل کرد و به بهانه نبودن شرایط مناسب نباید جلوی این حق طبیعی زنان را گرفت و در راه آن مانع ایجاد کرد.

 

 

مخالف: شرایط فعلی کشور مناسب حضور زنان نیست

 

عده ای اعتقاد به نامناسب بودن فضای فرهنگی کشور و نیازمندی به فرهنگ سازی داشته و شتابزدگی در این مورد را سبب ایجاد تبعات غیر قابل جبران می دانند. پرداختن به این مسئله بعد از در نظر گرفتن ابعاد مختلف شرعی و اجتماعی، فرهنگی و.. نیاز به برنامه ریزی و کمک تمام نهادها را دارد. مسئولین می بایست در زمینه ایجاد جایگاه ویژه زنان و خانواده ها، فراهم ساختن امکانات و تسهیلات رفاهی ویژه تماشاچیان زن از جمله تهیه بلیت در نقاط مرکزی شهر، وسیله آمد و شد ویژه زنان و خانواده ها، امکانات ویژه ورود و خروج از ورزشگاه ها و تقویت مظاهر فرهنگی از سوی تماشاچیان مرد و…برنامه ریزی و فرهنگسازی های لازم را انجام دهند.

 

حضور زنان در ورزشگاه

داده های آماری نیزحاکی از این است که بیشتر زنان و بخش عمدهای از مردان و همچنین نیمی از نخبگان شرایط حال حاضر را مناسب حضور زنان در ورزشگاه ها نمی دانند.(۲)

 

موافق: حضور در ورزشگاه سبب بالا رفتن نشاط زنان می شود

 

به اعتقاد عده ای، زنان با حضور خود در ورزشگاه، از انرژی مثبت بیشتری برخوردار می شوند و زنانی که شاداب تر و پرانرژی تر باشند، به تمامی امور زندگی خود از جمله شغل، همسرداری، فرزندداری، خانه داری، برخورد با دوستان، امور تحصیلی خود یا فرزندان و … بهتر رسیدگی می کنند و حضور در ورزشگاه می تواند اسباب این شادی و کسب انرزی را برای آنان فراهم کند.

 

حضور زنان در ورزشگاه

 

مخالف: نشاط داشتن تنها در گرو آمدن به ورزشگاه نیست

 

در مقابل عده ای معتقدند زنان مسلمان ایرانی می توانند نشاط را در ورزش کردن به طور کامل کسب کنند نه با تماشاچی بودن و حضور در ورزشگاه ها تنها یکی از هزاران هزار راه کسب و ایجاد نشاط در زنان است. تا قبل از این که زنان اجازه ورود به ورزشگاه ها برای مشاهده مسابقات مردان را نداشتند آیا هیچ راهی برای بدست آوردن نشاط وجود نداشت و تنها منتظر حضور در ورزشگاه ها بودند؟ به راستی زنانی که هر روز خود را با ورزش و نرمش در منازل و پارک ها شروع می کنند یا چند روزی را در هفته به ورزش های مختلف در محیط مناسب ورزشی مشغول هستند زنان با نشاطی نیستند و در شغل و همسر داری و خانه داری خود موفق نیستند؟؟؟

 

موافق: حضور سبب جذب امتیاز میزبانی می شود

 

بر طبق نظر عده ای، حضور زنان در ورزشگاه ها می تواند زمینه ساز کسب امتیاز میزبانی مسابقات مهم بین المللی گردد؛ که امکان معرفی و شناخت بهتر کشور به جهانیان است و به تبع منافع اقتصادی زیادی نیز به دنبال خواهد داشت.

 

مخالف: جذب امتیازات بین المللی تنها در گرو حضور زنان نیست

 

در مقابل افراد بیشماری هستند که معتقدند جذب امتیازات بین المللی نمی تواند دست آویزی برای آوردن زنان ایرانی به ورزشگاه باشد و جذب این امتیازات از طریق دیگر و با تلاش و با کفایتی مسئولین قابل دست یافتن است.

در پایان با وجود نظرات مخالفین و موافقین می بایست منتظر ماند که مسئولین در این زمینه چه تصمیمی خواهند گرفت تصمیمی مهم که مطمئنا دارای عواقب و تبعات خواه مثبت و یا منفی خواهد بود و نیاز به بررسی های بسیار دارد.

 

 اگه دمو یا لینک دانلود خراب بود یا هر مشکلی تو این پست بود از پایین به ما اطلاع دهید
فقط کافیست کد امنیتی زیر رو وارد کنید و بعد روی گزینه گزارش خرابی لینک کلیک کنید تا خرابی برای ما ارسال شود