close
متخصص ارتودنسی
رسانه برتر حجاب و عفاف
بازدید : 77| تاریخ : چهارشنبه 13 آبان 1394| نویسنده : مهدی شجاعی | موضوع : زنان موفق ,


افسانه صفوی متولد 1334 شیراز است. 
 او تحصیلات كارشناسی خود را در سال 1350 در رشته شیمی در دانشگاه شیراز ودر سال 55 با بورس رتبه اولی وزارت علوم برای ادامه تحصیل راهی دانشگاه بیرمنگام انگلستان شد.
در سال 57 موفق به اخذ دانشنامه كارشناسی ارشد و در سال 60 دانشنامه دكترای خود را در رشته شیمی تجزیه، دریافت كردم دوره كارشناسی ارشد را در سال 1357 و دوره دكترا را در سال 1360 در دانشگاه بیرمنگام انگلستان به پایان برد و به‌عنوان نخستین زن ایرانی شناخته شد كه در علوم پایه به رتبه استادی رسید.
دكتر افسانه صفوی یكی از چهره های ماندگار ششمین همایش چهره های ماندگارو برگزیده انجمن شیمی ایران می باشند.


دكتر صفوی بیش از 155 مقاله در مجلات علمی معتبر بین‌المللی و 130 مقاله در كنفرانس‌های داخلی و خارجی و راهنمایی و سرپرستی 26 رساله دكترا و 40 پایان‌نامه كارشناسی‌ارشد را در كارنامه خود دارد.
 
او همچنین برنده جایزه علمی بین‌المللی پروفسور عبدالسلام در ایتالیا در رشته شیمی، پرمقاله‌ترین دانشمند زن كشورهای جهان سوم و برنده نشان دانش (سال 1383) و دارنده عنوان استاد نمونه كشوری سال 1380 و چندین بورس، نشان و جایزه علمی داخلی و خارجی است كه از آن جمله می‌توان به بورس هامبوست از كشور آلمان اشاره كرد.


از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به عضویت در هیات تحریریه مجلات علوم و فناوری ایران و مجله انجمن شیمی ایران، خدمت‌رسانی در نقش مشاور اداره كل محیط‌زیست استان فارس و داوری مقالات مجلات معتبر بین‌المللی اشاره كرد.
 
بخشی از مصاحبه ایشان که در روز چهارشنبه ۵ /۴ /۸۷ در روزنامه قدس به چاپ رسیده است:
 
 * به نظر شما یك زن موفق چه ویژگیهایی دارد؟


** به عقیده من راههای موفقیت برای زنان و مردان در جامعه متفاوت نیست، زیرا انسان موفق كسی است كه در زندگی هدف مشخصی را دنبال و برای آن برنامه ریزی صحیحی داشته باشد و در مسیری درست برای رسیدن به هدفش تلاش كند.  
علاوه بر این چیزی كه به انسان در زندگی و در راه رسیدن به موفقیت بسیار كمك می كند توكل به خداوند است، به عنوان مثال برای هر انسانی ممكن است در زندگی شرایط سخت و نامناسبی پیش آید كه با وجود سعی و كوشش فراوان مأیوس شود و این جاست كه توكل به خداوند می تواند در ایجاد امید بسیار مؤثر باشد.
 
 
*به هر حال برای حضور زنان جامعه ما در پستهای كلان مدیریتی كشور، موانعی وجود دارد. 
 
** بله من هم موافقم كه در فرهنگ جامعه ما این تصور غلط جا افتاده كه زنان در حوزه مدیریتی و پستهای بالا نمی توانند به اندازه مردان فعال باشند در حالی كه زنانی كه در امور مدیریتی كلان مملكت وظایف خطیر را بر عهده دارند به خوبی شایستگی خود را در انجام این مهم به اثبات رسانیده اند.
 به هر حال به نظر می رسد این مشاركت رو به رشد است و در آینده نیز به طور اجتناب ناپذیر بیشتر خواهد شد.
  
* شما در ششمین همایش چهره های ماندگار به عنوان یك چهره فرهیخته برگزیده شدید عامل موفقیت خود را در چه می دانید و آیا برای رسیدن به این پایگاه علمی برجسته با مشكل خاصی مواجه نشدید؟


** برای برگزیده شدن در چنین همایشهایی لازم است كه فرد به مرجعیت در رشته تخصصی خود رسیده باشد اما درباره قسمت دوم سوال شما باید بگویم واقعاً در طول فعالیتهای علمی ام، هیچ گاه به عنوان یك زن مانعی بیشتر از آنچه دیگر همكاران آقا با آن مواجه بوده اند نداشته ام و احساس نكردم.


* خانواده تان را در موفقیت های خود چقدر مؤثر می دانید؟


** خانواده من در موفقیت هایم سهم بسیار زیادی دارند، به طوری كه حمایتها، تشویقها و كمكهای بی دریغ پدر و مادر بزرگوارم در تمام امور زندگی و همچنین همكاری و همدلی همسر و فرزندان خوبم كه بار اضافی كار زیاد بیرون از منزل را با صبر تحمل كرده اند در پیشرفتهایم بسیار چشمگیر بوده است.


* آیا موافقید كه برنامه ریزی اصولی یكی از مهمترین عوامل پیشرفت در زندگی است؟


** بله، كاملاً، همیشه سعی كرده ام برنامه ریزی ام برای انجام امور كاری و زندگی خانوادگی به نحوی باشد كه بتوانم وظایفم را به طور كامل و صحیح انجام دهم و در این راه از خود گذشتگی ها و زحماتی متقبل شده ام كه بدون انجام آنها ممكن نبود موفق شوم.


* هدف شما از فعالیتهای علمی...


** به نظر من هیچ هدفی مقدس تر از خدمت به وطن نیست و من به عنوان عضوی از جامعه پرافتخار ایرانی در نظام معلمی كوشیده ام به نسل جوان دانشجو خدمت كنم و بزرگترین افتخار زندگی علمی ام نیز مشاهده موفقیت دانشجویانم در عرصه های مختلف علمی، اجتماعی و فرهنگی است.


* و سخن آخر...


** خوشبختانه شواهد كاملاً روشنی داریم كه زنان جامعه ما در صحنه های مختلف علمی، فرهنگی و هنری درخشیده و به خودباوری لازم برای حضور فعال در این صحنه ها دست یافته اند.اگه دمو یا لینک دانلود خراب بود یا هر مشکلی تو این پست بود از پایین به ما اطلاع دهید
فقط کافیست کد امنیتی زیر رو وارد کنید و بعد روی گزینه گزارش خرابی لینک کلیک کنید تا خرابی برای ما ارسال شود